Co i jak? – poradnik dla studentów I roku

Poradnik dla studentów I roku – co i jak z tymi biletami?

Autobusem na zajęcia – nasze pojazdy kursują w sąsiedztwo każdej uczelni wyższej w Opolu. To łatwy, wygodny i oczywiście ekonomiczny sposób dotarcia na wykłady i ćwiczenia. Zebraliśmy garść najważniejszych informacji dla wszystkich studentów, którzy rozpoczną naukę w Opolu i zastanawiają się: „Jak to jest z tymi biletami?”

Jakimi liniami do jakich uczelni?

Przystanki blisko swojego kampusu znajdziesz najszybciej za pomocą Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.

Wystarczy też zeskanować kod QR:

Jaki bilet dla studenta?

Bilety można kupić zarówno elektronicznie jak i stacjonarnie. W naszej ofercie znajduje się wiele opcji, z których mogą skorzystać studiujący w Opolu.

  • Na początek: OPOLKA!, czyli Opolska Karta Autobusowa.

To bezstykowa karta, która jest nośnikiem biletów elektronicznych i e-portmonetki. Aby z niej skorzystać należy ją wyrobić i później zakodować bilet. Wyrobienie karty jest możliwe w Punktach Obsługi Pasażera (czyli w naszych kasach). Wniosek można złożyć w Internecie.

OPOLKA jest dostępna w dwóch wariantach:

  • spersonalizowanym (imiennym), który jest nośnikiem tyko imiennych elektronicznych biletów okresowych i elektronicznej portmonetki. Na tej karcie można zapisać informacje o uprawnieniach do ulg;
  • na okaziciela – jest nośnikiem elektronicznych biletów okresowych tylko na okaziciela;

Okres ważności karty to 5 lat. Masz więcej pytań? Wejdź na Portal Pasażera i dowiedz się więcej lub obejrzyj film instruktażowy.

Ważne: jeśli student chce korzystać tylko z e-portmonetki, może za jej pośrednictwem kupić jedynie bilety jednorazowe!

  • Raz na 150 dni, czyli bilet semestralny

Studenci mogą skorzystać z 150-dniowego biletu SEMESTRALNEGO imiennego. To dzienny koszt zaledwie 1,10 zł (w opcji przejazdów miejskich) lub 1,83 (w opcji przejazdów pozamiejskich) za niezliczoną liczbę przejazdów autobusami. Uprawnia on jedną osobę do dowolnej liczby przejazdów 1 lub 2 liniami miejskimi dziennymi. Jego koszt to 165 zł (linie miejskie) lub 275 zł (pozamiejskie).

  • Bilety jednorazowe:

– miejski w cenie 1,50 zł;

– nocny miejski 1,90 zł;

– pozamiejski 2,00 zł;

– wewnątrzstrefowy (uprawnia do przejazdu wewnątrz strefy pozamiejskiej) 1,20 zł;

Gdzie można zakupić bilety MZK?

w sklepie internetowym;

w biletomatach mobilnych na pokładach autobusów (tylko bilety papierowe – płatność kartami płatniczymi)

– w biletomatach stacjonarnych (możliwy zakup wszystkich rodzajów biletów (okresowe wyłącznie na kartę Opolka!), płatność gotówką lub kartami płatniczymi oraz Blikiem); znajdują się one na przystankach autobusowych:  „DAMBONIA-PĘTLA”, „KSIĄŻĄT OPOLSKICH-RONDO”, „NIEMODLIŃSKA-KOSZYKA”, „OZIMSKA_DUBOIS”, „PIASTOWSKA”, „PLAC KOPERNIKA-UNIWERSYTET”, „PRÓSZKOWSKA-POLITECHNIKA”, „SOSNKOWSKIEGO-POLITECHNIKA”, „SOSNKOWSKIEGO-WIEJSKA”, „ZŁOTA DWORZEC GROTOWICE-PĘTLA”;

– w kasach biletowych, czyli w Punktach Obsługi Klienta (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 6:00 – 19:00), które znajdują się w następujących lokalizacjach: POK „Pużaka” – ul. Pużaka 58, POK „Karo” – ul. Niemodlińska 19 B, POK „Ozimska” – ul. Ozimska 15

w POS-ach, czyli Punktach Obsługi Sprzedaży (to placówki naszych partnerów obsługujące kartę Opolka!), znajdują się przy ul. Chabrów 31 w Drogerii „Malwa” oraz sklepy CARREFOUR EXPRESS przy ul. Koraszewskiego 8-16, Sienkiewicza 24, 1 Maja 38, Kielecka 12)

 

Która strefa?

MZK Opole zapewnia przejazdy w dwóch strefach – MIEJSKIEJ i POZAMIEJSKIEJ.

Granice stref:

linia 8 – przystanek „NYSKA”

linia 10 – przystanek „ŚWIERKLI”

linia 15 – przystanek „PRÓSZKOWSKA-LIGUDY”

linia 16 –  przystanek „NIEMODLIŃSKA-CMENTARZ”

linia 80 – przystanek „DWORCOWA-PRZEJAZD KOLEJOWY”

Do tych przystanków obowiązują ceny biletów miejskich.