UWAGA: zmiany na liniach i w autobusach MZK

W związku z sytuacją epidemiczną w kraju, a także z powodu skutków pandemii wprowadzamy zmiany w kursowaniu autobusów MZK. W naszych pojazdach pojawią się także strefy buforowe.

Wielu z naszych kierowców, obawia się o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Duże grono korzystało ze zwolnień lekarskich. Powodowało to braki kadrowe na poszczególnych liniach. Podjęliśmy więc działania, aby zagwarantować im jak największe bezpieczeństwo
i ochronę, a równocześnie zapewnić pasażerom możliwość ciągłego korzystania z kursów linii MZK. Od jutra (27.01) do 11 lutego autobusy wszystkich naszych linii będą kursować zgodnie ze zmienionym rozkładem jazdy. Obowiązywać będzie rozkład dedykowany na dni robocze w wakacje. Jest to spowodowane skutkami pandemii koronawirusa. Wielu naszych kierowców znalazło się na zwolnieniach lekarskich. Wpływ na to mają zarówno bezpośrednie (zakażenia COVID-19, nałożone kwarantanny, izolacje) jak i pośrednie (choroby, które, wskutek braku dostępu do lekarzy i możliwości leczenia w czasie pandemii, stały się schorzeniami przewlekłymi) efekty epidemii.

Dodatkowo, duża część uczniów (klasy od V do VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe) przechodzi w zdalny tryb nauczania, ograniczenia nauki stacjonarnej wprowadzone zostały też na uczelniach wyższych. Spowoduje to mniejszą liczbę pasażerów na poszczególnych liniach.

Informujemy także, że od jutra (27.01) w pojazdach MZK Opole będą obowiązywać strefy buforowe. Oznacza to, że wydzielona zostanie przestrzeń, odgradzająca kierowców od reszty pojazdu. W strefie nie będą mogli przebywać pasażerowie. Nie będzie również możliwości korzystania z pierwszych drzwi autobusów. Wdrożenie takiego rozwiązania to odpowiedź na coraz większą liczbę zarażeń koronawirusem, a także chęć zadbania o bezpieczeństwo naszych pracowników.

Strefy wyłączone będą wyznaczone w pobliżu kabin kierowców (będą miały powierzchnię około 1 metra kwadratowego). Zostają one wprowadzone aby w maksymalnie możliwy sposób chronić zdrowie
i bezpieczeństwo kierowców. To również chęć zagwarantowania pasażerom ciągłości wykonywanych kursów.

Zdajemy sobie sprawę, że podjęte przez zakład decyzje powodują niedogodności dla pasażerów. Musimy jednak zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne naszych pracowników. Przepraszamy za ewentualne uciążliwości. Prosimy jednocześnie o stosowanie się do wdrożonych rozwiązań.

Jednocześnie przypominamy, że w autobusach komunikacji miejskiej obowiązuje nakaz zasłaniania ust oraz nosa. Za brak maseczki grozi mandat w wysokości do 500 zł. Pamiętajmy też o dezynfekcji rąk – w każdym pojeździe, obok biletomatu, znajduje się specjalny pojemnik z płynem odkażającym.